• stroze@stanislawkogut.pl
  • 33-331 Stróże 413

Oświadczenia i wystąpienia

W środę senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Umowy w sprawie siedziby między Rzeczpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), podpisanej w Warszawie dnia 9 marca 2017 r.

Senator Stanisław Kogut:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Panowie Ministrowie! Panie Generale!Podobnie jak wszyscy, ja też złożę później podziękowania.

 

Jednak wszyscy musimy być świadomi tego, jaki stan bezpieczeństwa polskich granic zastał rząd Prawa i Sprawiedliwości, na czele z panem ministrem Błaszczakiem, szefem MSWiA, i panem ministrem Jakubem Skibą. Za poprzedniej koalicji, PO-PSL, zapadały decyzje ogromnie polityczne. Faktycznie w sposób nieuzasadniony ekonomicznie likwidowano niektóre cudowne oddziały. Mam na myśli Karpacki Oddział Straży Granicznej – zlikwidowano taki oddział, który w rankingach w Europie był, powiedzmy, na trzecim miejscu. Nie patrzono, że została otwarta cała południowa granica. Nie patrzono w ogóle na to, co badania statystyczne i fakty wskazywały – że największy przerzut kobiet, broni, a także narkotyków, że największa liczba uchodźców z Afryki, z Ukrainy przechodzi przez granicę południową. Nie patrzono w ogóle na to, że Nowy Sącz i karpacki oddział bardzo mocno były powiązane z prokuraturą okręgową, ani na to, że oddział dostosowany był do pobytu zatrzymanych imigrantów. Państwo Drodzy, to były decyzje naprawdę ogromnie polityczne. I dzisiaj trzeba podziękować panu ministrowi Jakubowi Skibie, panu generałowi Łapińskiemu, że pierwszą decyzją, jaka została podjęta, zapewniono powrót Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, aby uszczelnić całą południową granicę. I to się wyśmienicie udało. To, co tu wspomniał pan generał Łapiński… Panie i Panowie Senatorowie, faktycznie w ostatnim czasie zatrzymywane są tiry, w których są przewożeni z Afryki imigranci do Polski. I naprawdę trzeba podziękować, że otwierają te tiry i ratują życie tych ludzi, których zdrowie jest w stanie krytycznym.

Powiem więcej. Obserwuję Straż Graniczną i nie mam takich obaw, jakie ma senator Jackowski. Ta straż jest wyśmienicie wyszkolona. A bezpieczeństwo Frontex… Ja naprawdę nie mam obaw, oni sobie wyśmienicie dadzą radę. Są to ludzie o wysokich kwalifikacjach, młodzi oficerowie. Mówię o karpackim oddziale, najlepszym w Polsce, w Europie, a nawet na świecie. Wyśmienicie władają kilkoma językami. Mało tego, Państwo Drodzy, obserwuję… W Karpackim Oddziale Straży Granicznej jest najlepsza brygada antyterrorystyczna. Może panu generałowi Łapińskiemu nie wypadało powiedzieć, że oni ciągle są wysyłani do krajów bałkańskich, aby strzec porządku. Może nie wypadało mu tego powiedzieć. Nie wypadało mu powiedzieć, że ta brygada antyterrorystyczna jeździ po całej Polsce, aby likwidować gangi narkotykowe. To, co media podawały ostatnio… Byli właśnie w Zielonej Górze, aby zlikwidować takie gangi. Ja naprawdę jestem spokojny, Panie Senatorze Jackowski, że oni wyśmienicie dadzą sobie radę. Wyśmienicie dadzą sobie radę. Naprawdę, jak obserwuję tych chłopaków, a wiele razy mogłem obserwować… Kiedyś nawet mnie zaprosili i pokazali, jak w nocy te drony faktycznie oświetlają i identyfikują, Państwo Drodzy, gdzie są imigranci.

Państwo Drodzy, ja mam do nas wszystkich taki apel i zarazem prośbę, bo wszyscy chwalimy, ale jeśli chcemy, żeby funkcjonowała wyśmienicie Straż Graniczna i było bezpieczeństwo państwa, nie możemy zapomnieć o pieniądzach, środkach w budżecie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Mało tego, przecież ja jestem wyśmienicie zorientowany… Trzeba kupić nowe helikoptery, bo faktycznie w tych miejscach, gdzie były, poprzednia ekipa polikwidowała i w związku z tym na to naprawdę trzeba pieniędzy.

Ja powiem tak, na ręce pana ministra Jakuba Skiby… Proszę złożyć podziękowania dla tego potwornie atakowanego ministra Mariusza Błaszczaka za to, że możemy spać spokojnie, że cała Polska, wszystkie polskie granice są zabezpieczone. A na ręce pana generała Łapińskiego… Naprawdę dziękuję, Panie Generale, za ogromną pracę, którą zrobiła Komenda Główna Straży Granicznej, aby te granice uszczelnić. Bo ja nie chcę wchodzić, podobnie jak pan senator Jackowski, w historię karpackiego oddziału, ale dla mnie to był ogromny dramat, że się niszczy historię. Bo to się nazywa Karpacki Oddział Straży Granicznej im. Strzelców Podhalańskich, którzy walczyli pod Narwikiem, pod Tobrukiem, którzy szli pod Monte Cassino i walczyli także pod Monte Cassino o wolną i niepodległą Polskę. I po prostu za to, że tam wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, w brutalny sposób – to była największa korupcja polityczna – likwidowano ten oddział. Likwidowano ten oddział. Ja wiem, że nasze przemówienia oglądają także cywilni pracownicy i funkcjonariusze Straży Granicznej, i na pewno dołączają się do tych podziękowań, bo ja wiem, jak oni podchodzą… Powiedzieli, że nie było takiego ministra, takiego komendanta, którzy w tak ogromny sposób… Bo, Państwo Drodzy, Straż Graniczna podlega obecnemu tu ministrowi Jakubowi Skibie. I oni naprawdę mówią, że jest ogromna, ogromna radość u funkcjonariuszy, że to ogromne zabezpieczenie… I naprawdę nie zapomnijmy o tych pieniądzach w budżecie państwa, aby dofinansować… Ja mówię na przykładzie karpackiego oddziału, bo kolega… Cieszę się, że kolega senator sekretarz z PO tak ogromnie chwali nasze ministerstwo i naszych ludzi. Ogromnie się cieszę, Kolego Robercie, bo… To nie jest temat żużla, ja widzę, jak na quadach jeżdżą, na wielu innych rzeczach… I w związku z tym, skoro już jest takie ogromne poparcie, to chyba przy budżecie ręka pójdzie w górę.

Tak że, Panie Ministrze, Panie Generale, serdecznie dziękuję w imieniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. Strzelców Podhalańskich. Dziękuję. (Oklaski)